JE ZDĚNÝ DŮM LEVNĚJŠÍ NEŽ DŘEVOSTAVBA?

21.11. 2023

Zdá se, že otázka ceny je vždy na prvním místě, a není se čemu divit. V dnešní době je to pro většinu lidí naprosto rozhodující faktor. Jak následně zjistíme, cena dřevostavby není jen o číslech na papíře, ale o komplexním pohledu na všechny proměnné, které se dřevostavby týkají. Podíváme se na faktory, které utvářejí skutečnou cenu a proč dřevostavby mohou být skvělou volbou ve srovnání se stavbou zděnou.

Vývoj cen dřevostaveb

V 90. letech byly dřevostavby cenově konkurenceschopné ve srovnání se zděnými stavbami, co víc, byly dokonce levnější. Ale jak se doba mění, mění se i technologie a používané materiály. Ceny se od té doby zvýšily a dřevostavby se, co se týče ceny, se stavbami zděnými víceméně srovnaly. Toto je velmi častý argument odpůrců dřevostaveb, je to však velmi úzký a omezený pohled na celou věc.

Čísla na kubík

Podle cenových ukazatelů ve stavebnictví byly dokonce dřevostavby v roce 2011 dražší na 1m3 než zděné stavby. Ale opět, tato čísla nám neříkají celý příběh. Většina dřevostaveb nyní splňuje vysoké energetické standardy – nejčastěji s energetickým štítkem B, případně také mimořádně úsporná A, což znamená, že při uvažování energetické náročnosti jsou v případě 1m3 srovnatelné s cenami zděných domů. Rozdíl v ceně může tedy být klamný již v momentě, kdy nevezmeme v úvahu energetickou účinnost budovy.

Užitná plocha

Dalším klíčovým faktorem, který nám výrazně zasahuje do ceny je užitná plocha domu. V oblasti nízkoenergetických domů jsou dřevostavby jasným vítězem. I při srovnatelných cenách za 1m2 užitné plochy je dřevostavba výhodnější, protože nabízí více prostoru. Uveďme si konkrétní příklad stavby rodinného domu na základové desce o rozměrech 10 x 10 m. Při ploše základové desky 100 m² zabírá stěna dřevostavby v nízkoenergetickém standardu cca 160-170 mm, u stavby zděné počítejme minimálně 375 mm. Po výpočtu zjistíme, že nám obvodové stěny zděné stavby zmenšily užitný prostor na jedno patro o 13,5 m², kdežto u dřevostavby nastane redukce užitného prostoru o 6,8 m², tedy o polovinu menší. Jednoduše řečeno, v průměru si zděná stavba ukousne 14% užitné plochy, dřevostavba pouhých 7%. I v případě stejné pořizovací ceny zastavěné plochy je tak nízkoenergetická dřevostavba výhodnější – získáte prostě za stejnou cenu více místa.

Čas jsou peníze

Jistě znáte staré rčení, že čas jsou peníze, a v případě stavby domu to platí dvojnásob. Dřevostavby se staví rychleji než stavby zděné, což může znamenat méně nákladů na dočasný byt či hypoteční splátky. S rychlým přesunem do vlastního domu můžete ušetřit až tisíce korun. Pokud byste např. fungovali v nájmu s cenou 10 000,- Kč/měsíc a rozdíl mezi výstavbou zděného domu a dřevostavby by byl rok, což není vůbec nereálné, ušetříte s dřevostavbou 120 000,- Kč. To už by mohla být pěkná nová kuchyně ve vaší krásné nové dřevostavbě.

Rozhodnutí pro budoucnost

Na první pohled se zdá, že cena dřevostavby je jen o něco nižší než cena stavby zděné. Ale jak jsme zjistili, pohled pod povrch odhaluje, že dřevostavby mají mnohem více co nabídnout. Skutečná cena zahrnuje také energetickou efektivnost, větší užitný prostor a rychlost výstavby. Získáte více za své peníze, a to je přece to, co si přejeme všichni, když začneme budovat svůj vlastní kousek domova.

Zajímá vás, kolik by stála vaše vysněná dřevostavba? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím webového formuláře, společně to zjistíme.