Úspěchy a inovace se již výrazně dotkly i našeho světa dřevostaveb. Spousta společností i jedinců zjistilo, že ve dřevostavbách se skrývá obrovský potenciál, který je potřeba maximálně využít. Této konkrétní myšlenky se pravděpodobně nejlépe zhostili Japonci, kteří mají práci se dřevem historicky i kulturně hluboko zakořeněnou. Světoznámé japonské pagody představují vrchol stavebnictví své doby a tento um Japonci nyní prokazují znovu. Ne náhodou zde totiž vznikla jedna z největších dřevostaveb na světě a její masivní dřevěná konstrukce se zapsala do historie Japonska jako chrám Todaiji neboli Velký východní chrám, postavený na počátku 8. století. Nachází se zde největší bronzová socha Buddhy na světě a celý komplex je na seznamu světového dědictví UNESCO – stojí jako zářný příklad dobové architektury.. Tato impozantní budova dosahuje výšky téměř 60 metrů. Tento starověký projekt nám přesvědčivě ukazuje, že dřevo je mimořádně silný a udržitelný materiál, schopný zdolat i nejambicióznější výzvy.
Oproti tomu naši rakouští kolegové se zaměřili na jiný aspekt poskytující ze strany dřevostavby značnou výhodu – rychlost. Věděli jste, že existuje dřevostavba, která byla postavena během několika málo dní? V Německu byl dokončen projekt s názvem „The Hoho,“ což je 9patrová budova, která byla zvednuta do výšky během pouhých 144 hodin! Díky prefabrikovaným dílům a moderním stavebním technikám se tato úžasná konstrukce stala skutečností v rekordně krátkém čase – za necelých 6 dní.
A ani za velkou louží se dřevostavby neopomíjejí, naopak, v kanadské společnosti získaly doslova výsostné postavení. Dřevo se zde totiž stává stále oblíbenějším materiálem pro mrakodrapy a tak byl v Kanadě postaven první dřevěný mrakodrap s názvem Brock Commons Tallwood House. Tato osmnácti patrová budova představuje revoluční využití dřeva v moderní architektuře a ukazuje, že dřevo může být vysoce odolné a bezpečné i pro stavby ve velkých výškách. To ostatně potvrzuje také seznam níže uvedených nejvyšších obytných dřevostaveb na světě, kdy aktuálně první příčku drží mrakodrap Ascent stojící v americkém Milwaukee s impozantní výškou 86,6 metrů.
Závěrem, svět dřevostaveb je plný úžasných příběhů a inovací. Od rekordních výšek a rychlosti výstavby po historické památky, dřevostavby nás prostě nepřestávají fascinovat. Právě z těchto a mnoha dalších důvodů jsme přesvědčení, že dřevo je materiál s neuvěřitelnou sílou a schopnostmi, které propojují tradice minulosti s vizemi budoucnosti a perfektně se hodí pro nový domov. Ať už je to masivní konstrukce nebo útulný rodinný domek, dřevo je tady, aby nás nadchlo a inspirovalo.
Zajímá Vás jak rychle vyroste taková dřevostavba u nás? Přejděte na průvodce a prohlédněte si celý proces realizace dřevostavby krok za krokem.