Když se rozhodnete vstoupit na cestu realizace svého nového domova, jedním z prvních důležitých kroků je získání stavebního povolení. Proces může působit složitě a obtížně, ale s dostatečným porozuměním a plánováním může být celý postup mnohem snazší, pokud víte, na koho se obrátit. V tomto článku se vám snažíme přiblížit cestu zdánlivě náročnou a trnitou, kterou však moc dobře známe. Co vše stavební povolení obnáší a jak se dostat od první myšlenky k realizaci stavby, to pro zákazníky řešíme dennodenně. A pokud se teprve snažíte v celém procesu zorientovat a čeká vás také výběr pozemku, doporučujeme si stáhnout náš e-book „PŘEDPROJEKTOVÁ PŘÍPRAVA ANEB Jak se nespálit při koupi pozemku“, kde se detailně zaměřujeme právě na náležitosti související se stavební parcelou.
1. Předprojektová příprava
Než váš projektant vůbec započne s realizací projektu pro získání stavebního povolení, je v každém případě vždy užitečné si dobře prověřit pozemek samotný a dopředu tak předejít nečekaným problémům. Tento proces před samotnou realizací projektu nazýváme „PŘEDPROJEKTOVOU PŘÍPRAVOU“. V rámci té si prověříme existenci všech dostupných sítí, případná ochranná pásma zasahující na pozemek, povodňová pásma a spoustu dalších informací. Zároveň také necháme zpracovat výškopisné zaměření pozemku, které budeme potřebovat pro správné osazení domu.
2. Zjistěte si pravidla a omezení na odboru územního plánování
Každá lokalita má svá specifická pravidla a omezení týkající se výstavby. Před započetím projekčních prací je vhodné si prostudovat také územní plán obce, případně rovnou navštívit příslušný odbor územního plánování, kde vám určitě rádi pomohou a sdělí jednotlivé regulativy. Územním plánem jsou dané regulativy, které vám specifikují například procento možného zastavění pozemku, podlažnost, maximální výšku stavby, typ zastřešení, případně estetická omezení.
3. Konzultace se stavebním úřadem
Stavební úřady jsou klíčovým bodem kontaktu pro získání stavebního povolení. Konzultujte průběžně svůj stavební záměr s úředníky. Tito odborníci vám mohou včas poskytnout užitečné informace pro celkové zpracování projektu a samotnou inženýrskou činnost. Rovněž vám mohou přesně sdělit, která stanoviska a vyjádření budou v rámci dokladové části projektu vyžadována. Při správné konzultaci si výsledně ušetříte spoustu času s dodatečnými úpravami projektu nebo dokládáním dalších dokladů.
4. Zpracování projektové dokumentace
Po shromáždění veškerých potřebných informací může váš projektant zpracovat kompletní projektovou dokumentaci pro povolení stavby v rozsahu dle vyhlášky č. 499/2006 Sb. Tato dokumentace zahrnuje nejen plány a technické specifikace, ale také například požárně bezpečnostní řešení stavby či průkaz energetické náročnosti budovy. Důkladná a kompletní projektová dokumentace zrychlí proces schvalování.
5. Přezkoumání a schválení
Po podání žádosti o stavební povolení projde vaše žádost procesem schvalování. Odborníci z místního stavebního úřadu pečlivě posoudí vaše plány, ověří jejich úplnost a také to, že splňují veškerá pravidla a předpisy. Jak jsme již zmiňovali, může ze strany úřadu přijít požadavek na dodatečné úpravy či doložení chybějícího dokumentu, což bohužel prodlužuje také samotný čas před zahájením stavby. V některých případech může být po podání vašeho projektu na stavební úřad vyžadováno veřejné projednání vašeho záměru. To dává příležitost dotčeným vlastníkům sousedních pozemků podat připomínky nebo námitky proti vašemu záměru. Je důležité s těmito připomínkami zacházet vážně a případně provést další úpravy, aby bylo možné hladce pokračovat v procesu a stavební povolení vám mohlo být vydáno.
6. Povolení a realizace
Pokud je vaše žádost o povolení schválena a všechny potřebné kroky jsou dokončeny, obdržíte stavební povolení. Toto povolení vám dává zelenou k tomu, abyste mohli začít s realizací stavby. Je důležité dodržovat všechny podmínky uvedené ve stavebním povolení a pravidelně informovat místní úřady o průběhu prací. Často se v tomto případě zapomíná nebo dochází k záměně dvou termínů – termín dokončení stavby a platnost povolení stavby.
Termín dokončení stavby – je termín, do kterého je možné stavbu provádět; může a nemusí být stanoven ve stavebním povolení a pokud je stanoven, je pro stavebníka závazný a musí být dodržen. Ideálně by měla být stavba dokončena skrze kolaudační souhlas případně ohlášením dokončení stavby stavebnímu úřadu před dosažením tohoto termínu.
Platnost povolení stavby – v době platnosti stavebního povolení musí dojít k zahájení stavby; mylně se tak někdy stává, že si stavebník myslí, že musí v tomto termínu stavbu dokončit. Pokud by nedošlo k zahájení stavby v této lhůtě, stavba je nelegální a stavební úřad by pravděpodobně provedl patřičné kroky k jejímu odstranění.
Celý proces získání stavebního povolení může být náročný, ale s pečlivým plánováním a dodržováním předpisů můžete minimalizovat komplikace a dosáhnout úspěšné realizace vašeho stavebního projektu. Pokud se však necítíte na vyřizování na vlastní pěst, stačí nás jednoduše kontaktovat přes formulář na našem webu, a my se vám o vyřízení stavebního povolení postaráme.